Must have COMICS: Harley Quinn 1 – Šílená odměna

Komiksy a filmy podle nich natočené vychází už desítky a desítky let. Ale ne každý je četl, viděl, ne každý se zajímal. V roce 2016 přišel ale do kin nový film natočený podle DC komiksů, který přestože příliš neuspěl u kritiků, získal si širokou veřejnost a zvýšil zájem o komiksový svět obecně. Suicide squad. V tomto snímku je podstatné nejen to, že hlavní role hrají světově známí herci, zpěváci a modelka ale taky to, že to je první snímek, věnovaný zloduchům. Záporáci jako je Joker nebo Deadshot jsou docela oblíbení hrdinové. Klukům příjdou mnohem víc cool, než věčně dokonalý Superman a holkám se hold líbí badguys a mají pocit, že právě ony by je dokázaly změnit. A proto byl celovečerák o těchto antiheroes trefa do černého. Zároveň se tím naskytl divákům bližší pohled na tyhle komiksové postavy, který se jim skrz plátna nikdy dřív nenaskytl. Obrovský průlom nastal například pro komiksovou postavu Harley Quinn. Tato vyšinutá doktorka známá především jako Jokerova družka má sice v komiksovém světě své důležité a neopominutelné místo, v televizi jsme ji ale skoro nemohli vidět. Což byla veliká škoda, protože právě tahle postava měla ve filmu velký úspěch. Je to holt kočka, která je beznadějně zamilovaná do badguye, který se k ní chová jako ke kusu hadru, ona si ale nemůže pomoct. Klasika.
Tak jako mnoho jiných si tato postava získala i mě a jelikož další hraný film s touto postavou je v nedohlednu, vyhledala jsem si, jaké jsou aktuální prodávané komiksy s Harley. A narazila jsem na komiksové knížky, které představují několik svázaných Harley Quinn komiksů. V únoru 2017, kdy jsem první díl kupovala, byl vydaný už díl druhý. Třetí knížka vyšla poměrně nedávno, přesněji na začátku tohoto měsíce.
Je opravdu k nevíře, že v tak velkém městě, jako je Ostrava není jediný comics shop. A proto jsem pro svůj vyhlídnutý kousek musela do Olomouce. A koupila si oficiálně svůj první komiks. Ano, lásku ke komiksům ve mně vyvolala Harley. Do té doby jsem si vystačila s filmy. Ale fakta co jsem se o Harley dozvěděla z filmu, mi pořád nestačila a já chtěla vědět víc. Zmíněný comics shop v Olomouci je už bohužel zavřený. Což je dle mě opravdu velká škoda, protože i když byl poměrně těžko najitelný, byl taak nádherný. Hádám ale, že právě jeho špatné umístění způsobilo, že si na sebe obchůdek prostě nevydělal. Každopádně nemusíte zoufat, Harley Quinn komiksy najdete i v běžném knihkupectví, jak jsem později zjistila (upss).

A teď k samotnému komiksu. První díl se tedy jmenuje Harley Quinn 1 – Šílená odměna a obsahuje komiksy Harley Quinn č.0-8. Děj se odehrává potom, co se Joker s Harley rozejde. Začíná tedy nový život na Coney Islandu. Kromě faktu, že nemá ani floka, musí se vyrovnávat s mnoha dalšími problémy. Například s tím, že jelikož je to Harley Quinn, padouch s mnoha nepřáteli, vypsal na ní někdo odměnu. A tak zatímco začíná pracovat, jako každý normální člověk, zbavuje se najatých zabijáků a zjišťuje, proti komu vlastně stojí.

Komiksová Harley mi přišla poněkud jiná, než ta filmová. Ve filmu z ní mám pocit, že je naprosto šílená, nemá prakticky ani pud sebezáchovy a jediná její lidská emoce je láska k Jokerovi. O nikoho jiného se nezajímá. A možná právě proto, že v komiksu už s Jokerem není, otevírá se její srdce o něco víc. Peníze získává (většinou) poctivou prací a brání roztomilá zvířátka a důchodce. Přestože svým vlastním, poněkud krutým způsobem. Ale nebojte se, pořád se jedná o Harley a já ani nespočítám, kolik mrtvol za sebou v komiksu nechala a kolik šíleností udělala.

Jelikož je komiks jakýmsi nahlédnutím na Harley jaká je mimo Jokera, Batmana a Gotham, tak se zde ani s panem J. ani s Batmanem nesetkáme. Komiksovou postavou, na kterou se ale můžete těšit je Poison Ivy. Kamarádka Harley, kterou si určitě taky zamilujete.

Komiks je nakreslený krásně o tom žádná. Vydání jsem měla v českém překladu, což byla možná chyba. Překladatelé se snažili o opravdu hodně hovorovou češtinu, snad aby Harley působila víc drsně. Někdy to ale působilo opravdu přehnaně a nevhodně, zvlášť vezmete-li v potaz, že je Harley vystudovaná doktorka. A to že je padouch by jí určitě neodnaučilo mluvit normálně. Výrazy jako – „exnul“ mi opravdu zvedaly koutky nahoru.

Závěrem bych asi řekla, ať od komiksu nečekáte žádné příliš velké drama, nebo záchrany světa. Ne že by to někdo od padoucha čekal. Komiks je spíš takový odpočinkový a na pobavení. Přesto vás ale nutí otáčet stránky dál a pokračovat až do konce.

Tak honem do knihkupectví, ať jste ready na můj druhý článek, kde budu mluvit o druhé knize Harley Quinn 2 – Výpadek.

S láskou,
Ani

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *